O nás

Sbor dobrovolných hasičů sídlí na ulici Balbínova v Ostravě Petřkovicích od roku 1907. Dobře situovaná stavba zbrojnice ve středu obce tak už od dávných dob zajišťovala dobrou dosažitelnost požární bezpečnosti. Odjakživa byl sbor nositelem kulturních akcí v obci.

V našem sboru je celkem na šest desítek členů, včetně dětí, kteří zajišťují chod sboru, či jej prezentují v požárním sportu. Po delší odmlce se nám podařilo v roce 2022 rozjet opět dětský hasičský kroužek mladého hasiče. Postupně se tak opět vracíme k dlouholeté tradici výchově a vedení mladých hasičů.

Další snaha je o zapojení se do kulturního života v naší městské části. Proto tak ve spolupráci se školou, úřadem, či ostatními spolky realizujeme, či budeme realizovat akce typu plesy, besedy ekologické aktivity (Ukliďme Landek), Dětský den s ukázkou techniky (Den obce od roku 2023), Vánoční hasičský svařák, kácení máje, apod. Naší snahou je prioritně přiblížit hasičinu lidem a vychovat si následnou generaci mladých hasičů.

Nedílnou součástí našeho sboru je výjezdová jednotka JSDH Petřkovice (Jednotka sboru dobrovolných hasičů), která spadá pod kategorii JPO (jednotky požární ochrany) III, což v praxi znamená, že je schopná vyjet do 10 min od vyhlášení poplachu. Poplach se v Ostravě pro členy JSDH vyhlašuje svolávacím systémem pomoci AMDS.  Znamená to, že členům jednotky jsou rozesílány SMS zprávy a formou volání na mobilní telefon je rovněž zpráva verbálně předána daným členům jednotky). Hasič se zde tak dozví základní informace jako typ událost, adresa a přiřazená výjezdová technika. 

JSDH Petřkovice je dále  jednotka s územní působností. Primárně tedy pro městskou část Petřkovice s možností výjezdu i do okolních lokalit jako např. Koblov, Lhotka, Hoštálkovice, Ludgeřovice apod. Při mimořádných událostech však vyjíždí i mimo tyto lokality, jako v minulosti např. povodně v Havířově,požár lesního porostu Staré Hamry, požár pily, či skládky v Hlučíně, požár skládky Vratimov aj.

Prioritní činností jednotky jsou zásahy, kde jde o ohrožení osob, zvířat a věcí.  Mezi největší portfolio výjezdů patří především technické zásahy jako povodně, spadlé stromy, asistenční hlídky, shazování sněhu ze střech apod, nebo požáry.

JSDH Petřkovice zajišťovala v minulosti asistenční hlídky na florbalových zápasech v hale na Dubině, dále na autocrossu na Vřesinské Strži. Asistuje u kulturních akci např. konání ohňostrojů u různých příležitostí (konány TARRA pyrotechnik např. v OC Breda, Nová Karolina, skiareál Skalka). Přes plesovou sezónu zajišťuje asistenční hlídky na plesech, které se konají v místním obecním domě i v nedalekých vesnicích na požádání a po domluvě. Rovněž na požádání jsme schopni zprostředkovat požární dozory, či ukázku techniky na různých akcích a příležitostí. V naší obci pak ve spolupráci s SDH Zajišťujeme techniku při konání Dne dětí.

Jednotka se každým rokem účastní námětových cvičení, kde zdokonaluje své dovednosti v praxi, své teoretické znalosti si jednou měsíčně zdokonalujeme na školení jednotky, které probíhá v místní hasičské zbrojnici (teoretické i praktické cvičení). Jednotka se v minulosti zapojila do soutěže Hrad žije první pomoci (soutěž v poskytování laické první pomoci mezi složkami IZS), či Ostravská rallye, kde si porovnávají své zkušenosti s ostatními jednotkami z Ostravy formou zinscenovaných výjezdů rozmístěných po celé Ostravě. V roce 2018 se jednotka, jako jediná z Ostravy, zúčastnila prestižní události k 100. letému výročí vzniku ČSR a to Hasičská fontána Praha 2018.

JSDH Petřkovice disponuje dopravním automobilem DA 15 MB, cisternovou automobilovou stříkačkou Tatra T815 CAS 32 a osobním vozidlem škoda octavia combi 4×4.

Jednotka v této situaci čítá 16 členů, kteří se snaží zabezpečit bezpečí svých spoluobčanů.

První zmínka o hasičském spolku v Petřkovicích se datuje do roku 1887. V tomto roce byla na dole Anselm založena Dobrovolná hasičská jednotka důlních lezců. Další zpráva pochází až z roku 1898 kdy obce Petřkovice a Koblov zakoupily ruční čtyřkolovou sundávací stříkačku, která byla umístěna v Petřkovicích pro použití oběma obcemi.

Dne 31.3. 1901  v hostinci pana  Breibartha  došlo k založení německého dobrovolného sboru hasičů „Freiwillige Feuerwehr“ v Petřkovicích. Prvním velitelem byl zvolen báňský inspektor Klewitz. Dne 1. dubna 1901 byly stanovy potvrzeny starostou úřadu v Šilheřovicích panem Bernardem. Sbor užíval ruční stříkačku zakoupenou roku 1898 obcemi Petřkovice a Koblov.

V roce 1907 po dostavbě obecního domu, dnešní škola, dostal sbor do užívání hasičské skladiště v suterénní části budovy. Část suterénu sloužila jako šatlava.

Dnem 4.2. 1920 bylo Hlučínsko připojeno k Československé republice, což mělo za následek postupný zánik německých sborů a vznik sborů českých .

Dne 6.4. 1924, z popudu Ing. Karla Průši hasičského pracovníka jámy Oskar, byla svolána ustavující valná hromada za účasti 34 občanů,  kteří se stali členy českého hasičského sboru v Petřkovicích. Za činné členy se přihlásilo 27 občanů a 7 občanů se přihlásilo za členy přispívající. Starostou byl zvolen Antonín Ryšlink, velitelem Alois Honěk, dále byli zvoleni další členové výboru. Německý sbor byl rozpuštěn a výzbroj včetně stříkačky převzal se souhlasem obce sbor český.

Dne 4.4.1927  byla založena hasičská župní jednota Hlučínská, jejímž starostou byl zvolen  bratr Ing. Průša a do výboru  další dva petřkovičtí členové. V roce 1928 byla za přispění obce, okolních závodů, firem a sbírkou mezi členy a občany zakoupena dvoukolová motorová stříkačka od fa. Stratílek za 38 000 korun a za 3 000 korun byly zakoupeny hadice. Tato stříkačka byla užívána sborem až do roku 1978. Dne 1.10. 1928 byl zakoupen  osobní automobil Laurin & Klement od Živnostenské banky Ostrava, který byl členy sboru upraven na zbrojní vůz, který sbor užíval až do roku 1946. Potřebné prostředky na nákup vozu v částce 13 000 korun zapůjčila na pětiprocentní úrok na dobu 10 let. Bylo to velice plodné období. Sbor pořádal každoročně plesy a zábavy, bylo založeno ochotnické divadlo. Aktivně pracovali u sboru samaritáni, kteří své schopnosti předvedli na samaritánské slavnosti Mor. Ostravě. V roce 1932 byla ruční čtyřkolová sundávací stříkačka odprodána hasičskému sboru Ludgeřovice – Vrablovec. Prostředky utržené s akcí byly použity na umoření dluhu.

V roce 1938 bylo Hlučínsko připojeno k Německu, občané byli nuceni přijmout německé občanství, muži byli nuceni vstoupit do německé armády, což činnost sboru po dobu války patrně zastavilo, poněvadž se nedochovaly z této doby žádné záznamy.

Po ukončení války a návratu přeživších členů domů, byla na den 27.4.1946 svolána valná hromada. Byl zvolen výbor, před nímž stál úkol vybavit sbor novou výstrojí a výzbrojí, jelikož zůstala zachována pouze stříkačka Stratílek. Pomocí sbírek a výtěžku z dožínkové slavnosti zakoupili novou výstroj a chybějící výzbroj. Náborem nových mladých členů čítal v roce 1948 stav sboru 108 činných členů.

Roku 1949 byla provedena oprava střechy sušárny, na kterou obdržel sbor od obce částku 30 000 korun. Sbor si opatřil dřevo, vazbu střechy provedli bratr Rupa a Hase.

Za vydatné podpory MNV byla zakoupena motorová stříkačka PS 8, hadice a výzbroj.
Jako zásahový automobil sloužil nákladní automobil zn. Bettford, který v šedesátých letech nahradil vůz zn. Aero 150.

V roce  1975 zapálili dva místní školáci, dřevěnou sušící věž, kterou již nebylo možno zachránit. Rok na to byla zahájena stavba nové požární zbrojnice, jež byla nákladem 313 000 korun dokončena roku 1978. Poté byla veškerá technika přemístěna ze suterénu školy do nové hasičské zbrojnice. Aero 150 bylo vyřazeno a nahrazeno starším vozem DV 8- Praga RN. Starostové sboru v letech 1950 až 1982 – Antonín Ryšlink, Jan Kubinský, Jindřich Gajda, Jaroslav Gorniak, Josef Olšar.

V roce 1982 došlo ke zvolení nového výboru, s předsedou Jaromírem Grygarem a velitelem Antonínem Honkem. Za úkol si dali rozšíření členské základny o mládež, vytvoření zásahové jednotky, obnovení kulturní a společenské činnosti.

V roce 1986 zahájena slavnostním výkopem přístavba požární zbrojnice. Roku 1987 umírá předseda bratr Grygar a vedení sboru přejímá velitel Antonín Honek.

V roce 1984 sbor obdržel od města starší Tatru 805 s plachtou a přívěsným pojízdným čerpadlem PPS 12. Dne 22.8.1985  je dodáno vozidlo Avia 30 – DVS 12 ze zrušeného požárního sboru Nová Bělá.

Od roku 1984 do roku 1995 pořádal sbor požární soutěž družstev Memoriál Antonína Ryšlinka, kterou nahradil Memoriál Romana Hoňka, vystřídaný roku 2001 soutěží O pohár starosty obce Petřkovice konaný v Hornickém muzeu.

Úkoly vytyčené v roce 1982 se sboru podařilo a dosud daří plnit. Byly a jsou pořádány houbařské zájezdy, výstavy hub, taneční zábavy, plesy, turnaje ve stolním tenisu, volejbalu, přednášky, sběrové brigády. Soutěžní družstva mužů, žen a mladých hasičů se nadále se střídavými úspěchy zúčastňuje hasičských soutěží.

V roce 1997, ve dnech 7-9. července, zasahovala jednotka pod vedením velitele Kamila Poláška při katastrofální povodni, která postihla naši republiku. Za tuto činnost byli vyznamenáni tito členové – Antonín Honěk, Kamil Polášek, Rudolf Rottmajer, Karel Kubesa, Josef Halfar, Josef Polášek, Herbert Michalík, Rudolf Molínek, Petr Charvát a Radka Polášková.

Dnen 17.8.1997 byla na náměstí v Petřkovicích  při slavnostní mši vysvěcena domovská vlajka, vyrobena paní Pistovčakovou  v ceně 27 000 korun.

V roce 1999 se stává velitelem Petr Charvát. V květnu je sboru předána po kompletní generální opravě v THT Polička DA 12 – Avia 31. Jiří Šafarčík obnovuje družstvo mladých hasičů.

Roku 2001 odstupuje s výboru velká část starších členů. Starostou je zvolen Jiří Habusta, velitelem David Michalík.

V roce 2004 se stává starostou Kamil Polášek, jehož nahradil od roku 2006 dlouholetý člen sboru František Kaduch.

V roce 2005 byla provedena výměna vrat garáže a oprava střechy na náklady obce. Koncem roku jsme zakoupili  motorovou pilu zn. Stihl MS 390 v ceně 17 000 korun, na kterou jsme si vydělali brigádnickou činností.

V prosinci 2009 byla sboru předána hasičská cisterna Tatra 815 CAS 32.
Od 1.7. 2010 byla zásahová jednotka SDH Petřkovice zařazena do kategorie JPO III.
V květnu 2011 proběhla v Petřkovicích společenská akce „Setkání hasičských praporů“.
V roce 2012 byl starostou sboru po zemřelém Františkovi Kaduchovi zvolen Jiří Habusta.
V roce 2012 byla provedena komplexní rekonstrukce hasičské zbrojnice.
V lednu 2016 bylo sboru předáno nové hasičské vozidlo Mercedens-Benz Sprinter DA 15 a zároveň byla vyřazena Avia 31-DA 12.
V témže roce došlo k prohloubení jedné garáže o cca 50 cm a výměně vrat, aby nově přidělený Mercedes mohl být garážován ve zbrojnici.

Tato zpráva nemohla obsáhnout všechny události a osoby, které se podílely na činnosti sboru během té dlouhé řady let existence hasičů v Petřkovicích. Mnoho materiálu se nedochovalo, v některých letech se kronika vůbec nevedla. Tímto bych rád požádal občany Petřkovic a bývalé hasiče o poskytnutí materiálu, které by pomohly tato bílá místa vyplnit.

David Michalík

Hasici_1936

Na společné fotografii z roku 1936 starosta hasičů Antonín Ryšlink  a velitel Alois Honěk (oba v přilbách vedle automobilu ve spodní řadě). Foto je před zbrojnicí, která bývala v budově měšťanské školy (dnes ZŠ na náměstí)

Otevřít chat
Neváhejte a napište nám :-)
Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci ? :-)